fbpx

رادیو توکا

رادیو توکا یک شبکه رادیویی مستقل فارسی‌زبان است که توسط کامران ملک مطیعی و با همکاری تنی چند از گویندگان با سابقه رادیو نظیر فریدون توفیق، سیاوش آذری، علی منافی، حمید یاسمین، مهرداد قدیمی، ویسرو فروغی، فرزان ربیعی، زهره رمزی، آزیتا شهراز، باران پرتو و مریم آموزگار در یازدهم تیر ۱۳۹۲ با پخش ویژه برنامه ای به نام گلباران کار خود را آغاز کرد.

​رادیو توکا در طول هفته چندین برنامه ثابت بین نیم‌ تا یک ساعته دارد که علاوه بر پخش اول در ساعات مختلف تکرار هم می‌شوند. برنامه‌های این رسانه شنیداری در سال ۲۰۱۳ به شرح زیر بوده‌است:
از تو گنجه: در این برنامه ضمن بیان تاریخچه ی اختراع گرامافون و سیر تکاملی صفحه های مختلف معروف به سنگی ، هفتادو هشت و چهل و پنج دور در جهان و چگونگی راهیابی آن به ایران نغمه ها و ترانه ی این دوران به سمع شنوندان خواهد رسید.
داستان سرا: پخش یک داستان کوتاه از نویسندگان ایران و جهان.
شباهنگام: برنامه اى است كه به موضوع هاى ادبى ايران و جهان مى پردازد. هدف اين برنامه پرداختن به ادبيات اكنون ايران است و معرفى آثار نويسندگان و شاعران ايران و جهان.
چکاوک: برنامه اى است كه به ترانه ى نوين مى پردازد و در هر برنامه ترانه اى نقد و بررسى مى شود و يا به موضوعات مربوط به ترانه مى پردازد.
با شیر و شکر: برنامه ای است که به موضوعات و اخبار گوناگون فرهنگی ، هنری ، سیاسی ، ورزشی ، اجتماعی و غیره در قالب طنز و فکاهی می پردازد.
رادیو سینما: بازپخش راديويى آثار ارزشمند سينمايى است كه علل مختلف اعم از گذر زمان و عدم تطابق با معيارهاى نظام كنونى حاكم بر ايران، ويا تنها به دليل نام سازنده ى اثر بر آن ، قادر به پخش مجدد نمى باشد.
شور زندگی: برنامه اى است كه به تفسير و توضيح موسيقى كلاسيك و ظرافت هاى نهفته در يك اثرموسیقیایی می پردازد.
کروماکی: برنامه ای است که وضعیت فعلی هنر در ایران را به چالش می کشد، هنرمندهای با سابقه و متولیان هنر در ایران را بیشتر نقد می کند و فرصتی را برای معرفی هنرمندان جوان فراهم می سازد.
جهان تاریخ: برنامه ای است برای آشنایی شنوندگان با تاریخ ایران و جهان وبررسی زوایای پنهان رویدادها و اتفاقات مهم تاریخی.
روایت شاهنامه: سری برنامه های شاهنامه که به صورت روزانه پخش می شود.
نمایش هفته: پخش نمایشهای رادیویی و صحنه ای. کوله باری از حکایت: برنامه ای برای آشنایی با ریشه ی زبانزدها و مثل های رایج در زبان پارسی است.
دولوشن: برنامه ای با حضور کارشناسان مختلف به بررسی موضعات مختلف سیاسی-اجتماعی جامعه ی ایران و سایر کشورها می پردازد.
روی خط ورزش: برنامه ای است با محوریت ورزش به منظور پخش اخبار و رویدادهای گوناگون ورزشی ایران و جهان.
عاشقانه‌ها: این برنامه به حسرت و درد و فراق و جدايى كه از پيامدهاى عشق است مى پردازد و هر برنامه ترجمه ى يكى از ترانه هاى عاشقانه غير پارسى را هم دربردارد.
گریز از مرکز: در این برنامه قصه های تلخ پناهندگان ایرانی از زبان خودشان شنیده میشود.
فرهنگ سرا: برنامه ای با محوریت فرهنگ ادبیات. ستارگان سرزمین خورشید: برنامه ای در راستای معرفی و بررسی کارنامه ی هنرمندان قدیمی ایران. قلم رنجه: نگاهی به جریان های روز سیاسی، اجتماعی و بیان گفتنی های یک روزنامه نگار ایرانی در غربت.
هدفون: برنامه ی است برای مرور اخبار موسیقی ایران و جهان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *