fbpx

وبلاگ توشه

امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترده شده‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به گذشته شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده‌است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصص فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی. با پدید آمدن فناوری‌های سیار، دستاوردها و مخاطرات جدیدی به وجود آمد. فناوری‌های بی‌سیم با سرعتی معادل سه برابر سرعت خطوط زمینی در حال رشد است. این فناوری نیز مانند سایر فناوری‌های ارتباطی نسبت به تکه برنامه‌های مخرب مثل تراواها، ویروس‌ها و حملات تخریب سرویس، آسیب‌پذیر است. معمولاً اتصال بی‌سیم ضعیف‌ترین حلقه زنجیر امنیتی محسوب می‌شود. اما با چند گام ساده می‌توان حفاظت بیشتری به عمل آورد. فعال کردن رمز عبور راه اندازی، نصب نرم‌افزار ضدویروس، نصب یک دیواره آتش شخصی با قابلیت رمز گذاری، اطمینان از نگهداری ایمن از وسایل و حفاظت از نرم‌افزارهای کاربردی با رمزهای عبور از جمله این اقدامات است.

امنیت دیجیتال

با گره‌ خوردن زندگی امروز افراد با فضای مجازی و زندگی دیجیتالی، امنیت دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است و بی‌احتیاطی در این موارد می‌تواند صدمات جبران ناپذیری مانند از بین رفتن همیشگی اطلاعات شخصی یا ضررهای هنگفت مالی را به همراه داشته باشد؛ اما نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توان تا حد زیادی امنیت دیجیتالی را حفظ کرد. در این بخش سعی خواهیم کرد آخرین مقالات آموزش بهبود امنیت دیجیتالی را در اختیار شما قرار دهیم.

خاموشی اینترنت

دولت‌ها در سرتاسر جهان، با همکاری شرکت‌های مخابراتی و ارتباطی، به‌طور فزاینده‌ای از خاموشی اینترنت به عنوان استراتژی موثری برای سرکوب شبکه‌های انسانی، پیش‌گیری از سازمان‌دهی اجتماعات و ممانعت از مستندسازی و انتشار خبرهای مرتبط با نقض گسترده حقوق بشر، بهره می‌گیرند. در این‌جا نکات و راهکارهایی را که از کنشگران و دیگر فعالان مستندسازی آموخته‌ایم، ارائه می‌کنیم تا بتوانید گوشی هوشمند خود را برای مستندسازی آفلاین آماده کنید.