fbpx

پرسش های متداول

درباره توشه یا نحوه استفاده از آن سوال دارید؟

پاسخ آن‌ها را این‌جا بخوانید

سوالات عمومی

توشه پروژه‌ای تحقیقاتی است که محققین فناوری اطلاعات، سازمان‌های رسانه‌ای و پژوهشگرانی ازسراسر دنیا در آن کار می‌کنند. شما می‌توانید با توشه، به انواع مطالب اینترنتی از جمله سرگرمی، ورزش، موسیقی، فیلم، اخبار و تازه‌ترین تکنولوژی‌ها، مثل نرم‌افزارهای موبایل و کامپیوتر، بدون هزینه دسترسی داشته باشید.
کانال توشه هر کجا که تحت پوشش ماهواره یاه‌ست (YahSat) باشد در دسترس است. این مناطق شامل ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان، پاکستان، جنوب ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، عراق، شبه جزیره عربستان، بخشهایی از سوریه و اردن و ترکیه می‌شود.
شبکه توشه بر روی ماهواره یاه‌ست و در فرکانس زیر در دسترس است:
فرکانس: ١١٧۶۶ عمودی
سیمبل ریت: ٢٧۵٠٠
برای استفاده از شبکه توشه به امکانات زیر نیاز است:
١. ماهواره یاه‌ ست
٢. رسیور(یا کارت DVB) با امکان ضبط بر روی حافظه فلش (یا هارد اکسترنال) با فرمت TS
٣. حافظه فلش (یا هارد اکسترنال)
۴. سیستم عامل ویندوز(ویندوز ٧ یا جدیدتر)
تمام رسیورهایی که امکان ضبط با فرمت TS بر روی حافظه فلش را دارند، می‌توانند محتوای توشه را دریافت کنند.
نکته: برخی از رسیورهای تولیدی شرکت iClass مانند مدل‌های ۹۵۹۵، ۹۶۹۶، ۹۷۹۷ اطلاعات را به درستی بر روی حافظه فلش ذخیره نمی‌کنند که در اغلب موارد به دلیل به روز نبودن فریم‌ویر رسیور است. 

«تاریخ توشه»: تاریخ بسته در حال ارسال
«مدت بسته»: مدت زمان لازم برای دریافت کل محتوای روز
«حجم بسته»: حجم بسته در حال ارسال به گیگابایت
«زمان شمار»: یک شمارنده در گردش است که به کمک می‌کند تا نقطه آغاز و پایان ضبط را مشخص کنید. برای دریافت کل محتوای روز کافیست از هر عددی که شروع کرده‌اید، تا همان عدد ضبط برنامه را ادامه دهید.

توشه سرویس یک طرفه دریافت محتوای دیجیتال از طریق ماهواره است. به این معنی که کاربران تنها می‌توانند محتوای ارسال شده از طریق ماهواره را دریافت کنند. مزیت این سرویس نسبت به اینترنت ماهواره‌ای هزینه و راحتی استفاده از آن است. برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نیازی به تجهیزات مخصوص و گران قیمت به همراه هزینه اشتراک ماهیانه است که با استفاده از سرویس توشه نیازی به پرداخت هیچ کدام از این هزینه‌ها نیست.
کانال توشه یک بستر انتقال داده است و به جای ارسال صوت و تصویر، اطلاعات ارسال می‌کند که این داده‌ها را می‌توان از طریق نرم‌افزار توشه بازگشایی کرد.

بله ، میتوانید بر روی گوشی های تلفن همراه اندرویدی از توشه استفاده کنید.

خیر. توشه یک سرویس ارسال اطلاعات یک طرفه است و مانند دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای، شما تنها محتوای ارسالی از ماهواره را دریافت می‌کنید. نرم‌افزار توشه برای کار، نیازی به دریافت یا ارسال اطلاعات به اینترنت ندارد.
اما چنانچه در زمان استفاده از نرم‌افزار به اینترنت متصل باشید، مانند سایت‌ها و اغلب نرم افزارها، گوگل آنالیتیکس داده‌های مربوط به اجرای نرم‌افزار را ثبت می‌کند.

سوالات فنی

شبکه توشه نیز مانند تمام شبکه‌های ماهواره‌ای دیگر در برابر پارازیت مصون نیست. اما سامانه توشه به نحوی طراحی شده که با وجود پارازیت نیز بتواند بیشتر بخشهای قابل استفاده از فایل را جمع آوری کند. اگر تنها بخش‌های کوچکی از فایل‌ها دریافت نشده باشند، توشه بخش‌های از دست رفته را بازسازی می کند. اما اگر بخش های دانلود شده قابلیت اجرا نداشته باشند، توشه آنها را ذخیره کرده و زمانی که بخش‌های مورد نظر کامل شوند، فایل را استخراج کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. ​

محتوای شبکه توشه را میتوان هم از طریق کارت DVB دریافت کرد و هم از طریق رسیور. کافیست آن را از شبکه توشه با فرمت TS ضبط کرده و فایلهای دریافت شده را با نرم‌افزارتوشه استخراج کنید.

اغلب گیرنده‌های ماهواره‌ای امکان ضبط اطلاعات با فرمت‌های M2TS ، TSV ، TS و یا TP0 را دارند و احتمالا گیرنده شما بر روی ضبط با فرمت MPG تنظیم شده است. برای تغییر این تنظیمات به منو رسیور مراجعه کرده و به بخش تنظیمات USB بروید. در این بخش، منوی DVR Management (مدیریت ضبط دیجیتال تصاویر ویدئویی) را باز کرده و زیر بخش Record Type (نوع ضبط) ، یکی از فرمت‌های TS ، TSV، M2TS و یا TP0 را انتخاب کنید.

برای دریافت محتوای شبکه توشه، حتما باید آن را از طریق رسیور و به صورت مستقیم با فرمت TS ضبط کنید و امکان استفاده از فرمت MPG برای دریافت محتوای شبکه توشه فراهم نیست. البته تقریبا تمامی رسیورها قابلیت ضبط با فرمت TS یا فرمت‌های مشابه با آن را دارند و احتمالا تنظیم خاصی در رسیور مورد نیاز است.

خیر. برای دریافت محتوای توشه حتما باید از شبکه توشه با فرمت TSضبط کنید. ​

در بیشتر رسیورها می‌توان در هنگام ضبط یک کانال، سایر کانال‌های همان فرکانس را مشاهده کرد. ​

این مشکل مربوط به رسیور است و بهترین راه برای بررسی این مشکل، مراجعه به دفترچه راهنمای رسیور است. با این حال در بسیاری از موارد با به روز رسانی فریم‌ویر (‌Frameware) رسیور مشکل برطرف می‌شود.

نرم افزار دسکتاپ توشه ابتدا فایل‌ها را با پسوند !li. استخراج می‌کند. اگر تمام بخش‌های فایل دریافتی کامل باشند، پسوند !li. حذف شده و فایل قابل خواندن می‌شود. اگر پس از پایان استخراج کامل محتوا از طریق نرم افزار، همچنان فایلی با این پسوند مشاهده می‌کنید به این معناست که بخش‌هایی از فایل کامل نشده‌اند. در این حالت اگر حافظه فلش خود را مجددا به رسیور متصل کرده و ضبط کنید، تمامی بخش‌های فایل، دانلود شده و پس از استخراج آنها، نرم افزار توشه بخش‌های کامل نشده را شناسایی کرده و آنها را در فایل نهایی کامل می‌کند و این پروسه تا زمان کامل شدن کل فایل ادامه می‌یابد. اما در بسیاری از موارد اگر پسوند !li. را از انتهای نام فایل‌های تصویری و صوتی حذف کنید، فایل همچنان قابل نمایش خواهد بود.

نرم افزار دسکتاپ توشه ابتدا فایل‌ها را با پسوند !li. استخراج می‌کند. اگر تمام بخش‌های فایل دریافتی کامل باشند، پسوند !li. حذف شده و فایل قابل خواندن می‌شود. اگر پس از پایان استخراج کامل محتوا از طریق نرم افزار، همچنان فایلی با این پسوند مشاهده می‌کنید به این معناست که بخش‌هایی از فایل کامل نشده‌اند. در این حالت اگر حافظه فلش خود را مجددا به رسیور متصل کرده و ضبط کنید، تمامی بخش‌های فایل، دانلود شده و پس از استخراج آنها، نرم افزار توشه بخش‌های کامل نشده را شناسایی کرده و آنها را در فایل نهایی کامل می‌کند و این پروسه تا زمان کامل شدن کل فایل ادامه می‌یابد. اما در بسیاری از موارد اگر پسوند !li. را از انتهای نام فایل‌های تصویری و صوتی حذف کنید، فایل همچنان قابل نمایش خواهد بود.

برای استفاده از نرم افزار توشه باید NET Framework. را به نسخه ۴.۵ یا جدیدتر به روز رسانی کنید. برای این کار میتوانید از لینک زیر استفاده کنید:

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48130

شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز XP را متوقف کرده است و به همین دلیل بسیاری از نرم‌افزارهای جدید بر روی این سیستم‌عامل کار نمی‌کنند. در حال حاضر شاید به بهترین راه، مهاجرت به یک ویندوز جدیدتر باشد. ​

به روزرسانی توشه بسیار ساده است. هر زمان که نسخه جدیدی از توشه آماده باشد، ابتدا از طریق ماهواره ارسال میشود و نرم‌افزار، به طور خودکار آن را شناسایی کرده و به کاربر اطلاع میدهد. در عین حال همیشه می‌توانید آخرین نسخه از نرم‌افزار توشه را از طریق لینک زیر دریافت کنید:

 https://s3-us-west-2.amazonaws.com/lisa-app/TooshehSetup.msi

نیمه کاره رها شدن استخراج ممکن است دلایل متعددی داشته باشد، از جمله درست انتخاب نشدن مسیر ذخیره سازی فایل‌ها و یا آسیب دیدگی بخشی از فایل‌های دریافتی. در صورت مشاهده این پیام، لطفا فایل لاگ نرم‌افزار که در پوشه مقصد (ذخیره کن در …)‌ ساخته می‌شود را برای ما به نشانی support@toosheh.org ارسال کنید.

این پیغام خطا زمانی ظاهر می‌شود که یا فایل‌های موجود در حافظه فلش آسیب دیده باشند و یا خود حافظه فلش قابل خواندن نباشد. برای رفع این مشکل حافظه فلش خود را Full Format کرده و مجددا مراحل نصب را ادامه دهید.
نکته: برخی از رسیورهای تولیدی شرکت iClass مانند مدل‌های ۹۵۹۵، ۹۶۹۶، ۹۷۹۷ اطلاعات را به درستی بر روی حافظه فلش ذخیره نمی‌کنند که در اغلب موارد به دلیل به روز نبودن فریم‌ویر رسیور است. ​

سوالات محتوا

حجم بسته ارسالی در هر روز در بالا سمت راست صفحه تلویزیون و با عنوان «حجم بسته» نمایش داده شده است.

در حال حاضر، توشه، فایل‌های متنوعی از منابع مختلف دریافت و بر روی ماهواره منتشر می‌کند که از آن جمله می‌توان به برنامه‌های آموزشی، پادکست، سرگرمی، موزیک ویدیٔو و… اشاره کرد. بیش تمرکز ما در حال حاضر بر روی فایل‌هایی با حجم بالاست که عموما دسترسی به آن‌ها به دلیل سرعت پایین اینترنت و یا فیلترینگ برای کاربران ایرانی، محدود است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره محتوای هر روز، به صفحه‌های توشه در شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، فیسبوک ، اینستاگرام و توییتر) مراجعه کنید.

در حال حاضر می‌توانید محتوای در حال ارسال را بر روی صفحه نمایش تلویزیون مشاهده کنید، اما امکان انتخاب از بین آن‌ها وجود ندارد. هر روز جدول زمانبندی برنامه‌های توشه هم روی کانال تلگرام منتشر میشود که به شما کمک میکند ترتیب ارسال فایل‌ها را بدانید و برنامه مورد علاقه خودتان را ضبط کنید.

بله،می‌توانید پیشنهادهای خودرا ازطریق صفحه «تماس با ما» در وب‌سایت توشه و یا ایمیل support@toosheh.org به ما اطلاع دهید. تیم محتوای توشه تمام تلاش خود را خواهد کرد که فایل‌های مورد نظر را به دستتان برساند. همچینین می‌توانید از طریق تلگرام توشه t.me/TooshehShoma با ما در ارتباط باشید.
راه دیگر ارتباطی با اعضای تیم تهیه محتوای توشه از طریق تلگرام است. سامان، مارشا، شراره، ارغوان و لیلا اعضای این تیم هستند که از طریق تلگرام در دسترس مخاطبان قرار دارند.

در حال حاضر از روز شنبه تا چهارشنبه، هر روز مطالب جدیدی بر روی شبکه توشه قرار می گیرد، روزهای پنجشنبه، تکرار گزیده فایل‌های شنبه تا چهارشنبه ارسال می شود و روز جمعه به ارسال محتوای شبکه «من و تو» اختصاص دارد.

خیر. توشه مقید و موظف به حفظ کپی رایت (حقوق مولفین) است.

هدف توشه، فراهم کردن امکان دسترسی ساده و آزاد به اطلاعات است و شماری از کاربران به خصوص در مناطق محروم، دسترسی مناسب یا هیچگونه دسترسی به اینترنت ندارند و ما بخشی از محتوا را برای این کاربران تهیه می‌کنیم.

مدت زمان لازم برای دریافت بسته هر روز متفاوت بوده و به حجم فایل‌های ارسالی در روز بستگی دارد. این مدت زمان را می‌توانید بر روی صفحه تلویزیون با عنوان «مدت بسته» مشاهده کنید.
لازم به ذکر است که این زمان، حداقل زمان مورد نیاز برای دریافت کل بسته یک روز است و اگر بیشتر از آن ضبط کنید، فایل بیشتری دریافت نمی‌کنید بلکه احتمال دریافت فایل‌های سالم (در صورت وجود نویز یا پارازیت ) بیشتر خواهد شد.
مثلا اگر “مدت بسته” 140 نوشته شده است ، ضبط 140 دقیقه یا 300 دقیقه کل فایلها را دریافت خواهد کرد. فقط در صورت ضبط 300 دقیقه، احتمال دریافت فایلهای ناقص کمترخواهد شد.

هر روز ساعت ۱۰ صبح محتوای جدید بر روی شبکه توشه قرار می‌گیرد.

در حال حاضر از روز شنبه تا چهارشنبه، هر روز مطالب جدیدی بر روی شبکه توشه قرار می گیرد، روزهای پنجشنبه، تکرار گزیده فایل‌های شنبه تا چهارشنبه ارسال می شود و روز جمعه به ارسال محتوای شبکه «من و تو» اختصاص دارد.

برای ارسال فایل‌های توشه از فرمت فشرده موجود برای هر نوع فایل استفاده می‌شود. به طور مثال فایل‌های صوتی – تصویری با فرمت mp4 که یک فرمت فشرده شده است ارسال می‌شوند. به همین دلیل فشرده‌سازی مجدد فایل‌ها تغییر محسوسی در سایز نهایی اطلاعات دریافتی ایجاد نمی‌کند.

عیب یابی

اگر در استفاده از توشه با مشکلی مواجه شدید، دستورالعمل زیر به شما کمک می‌کند تا به راحتی ایراد توشه را یافته یا به ما کمک کنید که مشکل را بر طرف کنیم:

١. تنظیمات ضبط رسیور بر روی TS یا پسوندهای مشابه تنظیم شده باشد. برای اطمینان از این مساله، پس از ضبط از شبکه توشه، حافظه فلش را به کامپیوتر وصل کنید و مطمئن شوید که فایل‌(هایی) با یکی از پسوندهای TS, TS1, TS2, M2TS, TP0, TSV و با نام Toosheh یا فولدر Toosheh در حافظه فلش موجود باشد.

٢. حجم فایل TS نباید صفر باشد.

٣. اطمینان پیدا کنید که می‌توانید فایل را از حافظه فلش به کامپیوتر منتقل کنید. زیرا برخی از رسیورها، فایل ها را به درستی ذخیره نکرده و باعث خراب شدن فایل می شوند.

۴. پس از اجرای نرم‌افزار و با فشردن دکمه «خودکار»، توشه باید آدرس فایل‌های TS را بیابد.

۵. با فشردن دکمه «شروع»، نرم‌افزار، فایل‌های دریافت شده را استخراج می‌کند.

اگر پیش از این و قبل از اضافه شدن صدا به شبکه توشه، بدون مشکل فایل‌ها را دریافت می‌کردید، لطفا مراحل زیر را طی کنید:

۱. مجددا شبکه توشه را جست و‌ جو کنید.

۲. با استفاده از دکمه تغییر صدای شبکه، کانال دوم صدا را انتخاب کنید. (مانند تغییر صدای شبکه یورونیوز و استفاده از زبان فارسی در آن شبکه)

۳. مجددا از شبکه توشه ضبط کرده و با استفاده از نرم افزار فایل‌ها را استخراج کنید.

اگر در هر یک از این مراحل بالا با مشکل مواجه شدید، لطفا توضیح کاملی از اتفاقِ روی داده بنویسید و به‌همراه تصویر پیام خطا (اگر خطایی نمایش داده می‌شود) برای ما به نشانی support@toosheh.org ارسال کنید.

 اگر پس از اجرای نرم‌افزار به مشکل برخوردید، به پوشه مقصد توشه مراجعه کنید و فایل log.txt را نیز برای ما بفرستید.

فرکانس های توشه

کانال توشه بر روی ماهواره یاه ست (YahSat) قرار دارد و در ایران، افغانستان و دیگر کشورهای خاورمیانه قابل دسترسی است.

  • ماهواره: یاه ست
  • فرکانس: ۱۱۷۶۶
  • سیمبل ریت: ۲۷۵۰۰
  • پولاریزاسیون: عمودی